Rok od roku se může, ale i nemusí toto datum měnit. Zpravidla se jarní rovnodennost koná 20. nebo 21. března daného roku. První jarní den 2015 přitom letos připadne právě na 20. března. V tuto roční událost navíc, lidově řečeno, trvá noc stejně dlouho jako den – tedy 12 hodin. Jako zajímavost lze dále uvést fakt, že na jižní polokouli tento den symbolizuje pravý opak, a to podzimní rovnodennost.
Rovnodennost tak představuje okamžik, kdy Slunce prochází přes rovník. Nutný posun jarní rovnodennosti reaguje na chybu v kalendáři; zatímco rok má 365 dní, Země kolem Slunce obíhá o několik hodin déle, a vzniklý rozdíl je proto potřeba korigovat.
Jarní rovnodennost začíná v okamžiku, kdy země prochází jarním bodem. To je místo na zemské dráze, kdy protíná galaktický rovník.
Astronomický rok trvá 365 a čtvrt dne na rozdíl od toho kalendářního, a proto je potřeba zdánlivě pevná data v čase korigovat; k tomu zčásti slouží zavedení přestupného roku a 29. února přidaného do kalendáře.
Jaro bude 20. března začínat po následujících třicet let až do roku 2043. Následujícího roku (2044) připadne už na 19. března a k jednadvacátému březnu, tak jak začátek jara zná většina Čechů ze školních lavic a učebnic přírodopisu, se pomocí další korekce vrátí teprve ve 22. století – konkrétně v roce 2102.
(použité informace z Hvězdárny hlavního města Prahy)
weight loss tipsFind the Perfect Wedding Dress For Your Body Shape