Léto je čas zrání, zklidnění a tepla
Začíná v době letního slunovratu, kdy máme nejdelší den v roce a také nejvíce světla. Tmy, která byla do tohoto dne na ústupu, začíná opět přibývat. V přírodě to však zatím není znát a v létě je největší teplo z celého roku. Mláďata ztrácejí svou jarní divokost a dospívají, rostliny zrají a vše, co na jaře probíhalo velikou rychlostí, se nyní zpomaluje. Léto lze přirovnat k mládí a zrání člověka.
Červen
Červen je měsíc rozkvetlých luk, přicházejícího léta a nejdelších dní.
- Kvetou lípy a dozrávají třešně.
- Začínají dozrávat lesní plody – borůvky, maliny a jahody.
- Většina pěvců vyvádí první mláďata.
- Vytírají se sumci, rojí se lesní mravenci.
Práce v lese
- Lesníci dokončují sběr semen jilmu a osiky.
- Vysévají semena jilmu ve školkách.
- Pokračují v péči o sazenice v lesních školkách.
- Zajišťují ochranu a výchovu mladých porostů a protipožární ochranu v lese.
- Staví oplocenky.
- Provádějí probírky v jehličnatých porostech do 40 let (kromě borovice).
- Vyznačují těžbu a rozčlenění porostů.
- Asanují lapáky na lýkožrouta smrkového, pokládají další série (týden před letním rojením).
- Kontrolují vzorníky ploskohřbetky smrkové.
- Pokračují v hubení klikoroha
- Pokračují v kontrole obsazení a výměně feromonových návnad u mechanických lapačů.
- Myslivci připravují letninu a suší seno, dbají na ochranu mláďat hlavně před toulavými psy a kočkami. Loví srnce (vybrané slabší kusy).
Pozorování
Stromy jsou nejdůležitějšími organismy v lese. V červnu již mají všechny stromy listy, podle kterých je můžete daleko lépe určit než podle holých zimních větviček. Červen, ale vůbec celé jaro a léto, je tedy vhodnou dobou pro tvorbu herbáře, který vám pomůže naučit se poznávat velké množství druhů stromů. Můžete také zapátrat po významných stromech ve svém okolí – jsou u vás nějaké stromy chráněné státem? (Bývají chráněné proto, že jsou velmi staré nebo připomínají nějakou významnou událost.)
V lese se můžete poohlédnout po doupných stromech. To jsou staré duté stromy, ve kterých nalézá úkryt a obydlí mnoho druhů živočichů. Dříve se kácely, ale dnes je lesníci v lese ponechávají.
Červenec
Červenec je měsíc letních prázdnin, lesních plodů a vyhřátých luk.
- Na pasekách kvetou třezalky, vrbky, hvozdíky a mnoho jiných bylin.
- V lese kvetou stínomilné byliny, např. měsíčnice vytrvalá nebo věsenka nachová.
- Můžeme si natrhat zralé borůvky a maliny a v košíku odnést mnoho druhů hub
- V lese i na jeho okrajích se dají sbírat četné druhy léčivých rostlin, např. třezalka, listy maliníku, ostružiníku, jahodníku, brusinky nebo máty.
- Někteří pěvci začínají podruhé hnízdit, odlétají rorýsi a žluvy.
- Probíhá srnčí říje, jeleni začínají vytloukat paroží.
Práce v lese
- Lesníci sbírají semeno břízy; a zpracovávají odhad úrody na příští rok.
- Kontrolují bekyni mnišku (motýlek, který patří mezi nejnebezpečnější škůdce smrku; její housenky ožírají smrkové jehličí a mohou způsobit rozsáhlé kalamity) ve smrkových porostech.
- Provádějí postřik proti sypavce borové (houba, která způsobuje prosychání a rezavění mladých borových porostů; je to nejnebezpečnější škůdce borovice u nás).
- Provádějí prořezávky (viz srpen) v nejmladších porostech a ochranu malých stromečků proti buřeni.
- Myslivci zakládají siláž pro zvěř a loví srnce na vábení.
Pozorování
Prázdniny jsou doba jako stvořená pro toulky přírodou a objevné výpravy do lesa. Nejlepším způsobem, jak sledovat život v lese, nejsou procházky, ale úplně tiché pozorování z dobrého úkrytu. Nejlepší doba na takovou výpravu „na čekanou“ je soumrak nebo svítání, kdy vychází nejvíce zvířat. Budete potřebovat dobré vybavení – boty a teplé a nenápadné oblečení v přírodních barvách. Můžete si s sebou vzít zápisník, dalekohled nebo i fotoaparát. V lese vyhledejte dobré místo – větší naději na spatření zvěře máte na křižovatkách lesních cest nebo na okraji lesa nebo houštiny. Můžete využít i lesní posed zhotovený myslivci. Pokud vydržíte sedět nebo stát skutečně bez hnutí a hluku, uslyšíte spoustu zajímavých zvuků lesa a určitě i leccos zajímavého uvidíte.
Srpen
Srpen je nejteplejší měsíc roku, měsíc končících prázdnin a zralého obilí.
- Na loukách a pasekách se ozývá cvrkot kobylek a sarančat.
- V lese kvete vřes, kromě malin a borůvek dozrávají i ostružiny.
- Dozrává i netýkavka nedůtklivá se svými „vystřelovacími plody“.
- Odlétají kukačky a čápi a začíná tah mnoha dalších druhů ptáků, zpěv ptáků umlká.
- Ondatry mají poslední vrhy mláďat.
Práce v lese
- Lesníci stavějí oplocenky.
- Provádějí prořezávky v mladých porostech (snižování počtu stromků, jehož cílem je zlepšit stabilitu těchto porostů). Z prořezávky může pocházet i váš vánoční stromeček.
- Kontrolují lapače.
- Vyhledávají a zpracovávají stromy napadené kůrovcem (lýkožrout smrkový a příbuzné druhy, kteří jsou nejnebezpečnějšími škůdci dospělých smrkových porostů).
- Myslivci obnovují lizy pro zvěř, začínají lovit daňky a divoká prasata a pozorují růst mláďat.
Pozorování
Věděli jste, že 80 % všech živočichů tvoří hmyz? Právě hmyz je velmi vhodný pro letní pozorování. Stačí si jen lehnout do trávy nebo sednout do mechu a uvidíte, kolik druhů se kolem vás hemží! Zkuste třeba na chvilku opatrně chytnout do ruky kobylku. Zvuk, který je tak typický pro letní louku, vydávají pouze samečci, kteří se tak snaží přivábit samičky. Vyluzují ho třením předních křídel o sebe. Kobylky mají pevnou vnější kostru a když vyrostou, musí se z ní svléknout. Při troše štěstí se vám může podařit nalézt tuto starou kostru. Někdy najdete i opuštěnou kuklu, ze které se vylíhl motýl. Tyto nálezy je dobré spolu s dalšími nalezenými zajímavostmi schovat a založit si sbírku přírodnin.
snooki weight lossred carpet arrivals of Lady Gaga